O nas
Krótka historia naszej stadniny
Stadnina Koni Prudnik
Mamy 55 lat doświadczenia
Stadnina Koni Prudnik, pierwotnie jako przedsiębiorstwo państwowe, rozpoczęła swoją działalność 1 lipca 1968 roku po wydzieleniu części gospodarstw ze Stadniny Koni Moszna.
Decyzją Ministra Rolnictwa z 5 listopada 1992 roku Stadnina Koni Prudnik została zlikwidowana i przejęta przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Warszawie jako gospodarstwo skarbowe.
Następnie, 19 stycznia 1994 roku, po wydzieleniu części majątku z gospodarstwa skarbowego, w Sądzie Gospodarczym w Opolu zarejestrowano Spółkę pod nazwą Stadnina Koni Prudnik Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która rozpoczęła swoją działalność gospodarczą 1 lutego 1994 roku.
Spółka została zakwalifikowana do spółek hodowli zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej przez rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 11 kwietnia 2003 roku.
Stadnina Koni Prudnik działa nieprzerwalnie od 1949 roku. Położona w malowniczej okolicy u podnóża Gór Opawskich, oprócz hodowli bydła mlecznego rasy zachowawczej polskiej czerwono-białej oraz produkcji roślinnej, prowadzi hodowlę koni sportowych rasy małopolskiej/angloarabskiej i szlachetnej półkrwi z przeznaczeniem do dyscypliny skoków przez przeszkody i Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego (WKKW).
Hodowla koni
W Stadninie znajduje się 19 unikatowych rodzin żeńskich wywodzących się od klaczy gidrańskich ze Stadniny Gumniska Księcia Romana Sanguszki z Janowa Podlaskiego oraz angloarabskich z Francji.
Jednym z najlepszych koni wyhodowanych w SK Prudnik, który odnosi znaczące sukcesy jest walach EL CAMP sp. W swojej karierze zdobył on dwukrotnie tytuł Mistrza Polski Juniorów, w latach 2013-2015 był najlepszym koniem skokowym wyhodowanym w Polsce (wg. Światowego Rankingu Koni Sportowych WBFSH). W 2016 roku zdobył złoty medal Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców, a w 2017 wygrał Young Rider Tour Nations Cup na CSIOY Ciekocinko, zajął drugie miejsce w Grand Prix (Gold Tour) CSI2* Ciekocinko.
Do najcenniejszych koni wyhodowanych w SK Prudnik należą również: ogier IMEQUYL sp (trzykrotnie najlepszy skoczek hodowli polskiej w latach: 2007, 2009, 2010, drugi – w 2008 i 2011; ceniony reproduktor), a także dwukrotny Mistrz Polski w skokach przez przeszkody, wielokrotny uczestnik konkursów Pucharu Narodów ogier MAG xo (AC) oraz srebrny medalista Mistrzostw Polski ogier JOKER sp. Liczne sukcesy w konkursach Grand Prix w latach 80-tych odnosiła klacz WITRA xo; tytuł Mistrza Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zdobył wałach JAK CHIEF xo (AC) Champion Koni 6-letnich WKKW.
W 2014 roku w barwach stadniny klacz ILWITA xo (AC) zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Młodych Koni (MPMK) w WKKW w kategorii koni 4-letnich, a rok później klacze: ROSA PRIMA sp (4-letnia) i WISSA sp (6-letnia) zajęły drugie miejsca w MPMK w WKKW w swoich kategoriach wiekowych. W roku 2016 wyhodowany w SK Prudnik ogier DŻAGAS xo (AC) zajął trzecie miejsce w Zakładzie Treningowym dla ogierów w Bielicach, a w roku 2017 wałach WINCHESTER wygrał dwukrotnie Grand Prix w skokach przez przeszkody w Lesznie i Machnicach, a klacz LILI MARLENE pod Olgą Skrobacz zdobyła zespołowo brązowy medal na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Samorin, wygrała Children Tour Grand Prix i dwukrotnie Silver Tour na CSIOJ Ciekocinko.
Rok 2020 był szczególny dla koni wyhodowanych w Stadninie Koni Prudnik, gdzie wiele koni prudnickiej hodowli zakwalifikowało się do finałów MPMK w różnych dyscyplinach. Wałach DOLFUS xo w 2020 roku sięgnął po tytuł MPMK w WKKW wśród koni 5-letnich, a rok później powtórzył zwycięstwo w MPMK wśród 6-latków. Ogier WIMSTER sp. w barwach LKJ Olimp Prudnik pod Igą Szpak zdobył tytuł vice Mistrza Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody, a w 2022 roku (wg portalu Hippomundo) uplasował się na 10. miejscu na świecie wśród koni 6-letnich startujących w skokach przez przeszkody.
Przy Stadninie Koni działa Ludowy Klub Jeździecki „Olimp” Prudnik, gdzie sprawdzane są cechy sportowe koni i selekcja w kierunku ich dalszego użytkowania. Również i młodzi adepci sztuki jeździeckiej podnoszą swoje kwalifikacje i odnoszą sukcesy, m.in. Martyna Rydz zdobyła tytuł vice Mistrza Opolskiego Związku Jeździeckiego w 2020, a Karolina Kulig została powołana do kadry Wojewódzkiej na rok 2022.
Hodowla bydła
Stadnina produkuje około 20 000 litrów mleka dziennie. Produkcja mleka oparta jest na hodowli bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej. Jest to jedna z największych hodowli tej rasy w Polsce. Celem tej hodowli jest doskonalenie bydła mlecznego w kierunku jednostronnie mlecznym wraz z doskonaleniem takich cech jak: wydajność mleczna, zdrowotność wymienia, budowa nóg i trwałość racic. Stadnina prowadzi także hodowlę bydła rasy zachowawczej polskiej czerwono-białej, której celem jest odtworzenie i utrzymanie zasobów genetycznych tej rasy.
Zwierzęta utrzymywane są w dwóch oborach produkcyjnych dla krów w laktacji wybudowanych w 2007roku oraz w przerobionych starych budynkach obory przygotowanych do pełnienia funkcji porodówki.
W 2022 r ferma w Wierzbcu została rozbudowana o nowoczesny jałownik na 700 sztuk młodzieży hodowlanej, będący największym i najnowszym obiektem hodowlanym w okolicy. który umożliwi rozszerzenie oferty sprzedaży materiału hodowlanego.
Stan bydła ogółem wynosi ok. 1450 sztuk, w tym ponad 700 krów o średniej wydajności przekraczającej 10200 kg mleka charakteryzującego się bardzo dobry parametrami.
Produkcja roślinna
Spółka posiada ok. 2500 ha gruntów, w tym na blisko 2400 ha posiada użytki rolne, prowadzi produkcją roślinną zbóż konsumpcyjnych i paszowych, rzepaku ozimego, kukurydzy ziarnowej i buraków cukrowych. Celem produkcji roślinnej jest towarowa produkcja na sprzedaż zbóż, w tym głównie pszenicy, a także rzepaku, buraków cukrowych oraz kukurydzy ziarnowej. Ponadto część produkcji roślinnej ukierunkowana jest na uprawę roślin paszowych stanowiących podstawę zaspokojenia własnych potrzeb żywieniowych w produkcji zwierzęcej.